Zwettelský oltár
Zwettelský oltár je časť bývalého hlavného oltára zasväteného Nanebovzatiu Panny Márie, ktorý bol vytvorený pre cisterciánsky kláštor v Zwettli v Dolnom Rakúsku. Teraz je súčasťou výzdoby adamovského kostola sv. Barbory . Ide o významnú pamiatku neskorogotického rezbárstva.
Dejiny
[upraviť | upraviť zdroj]Potom čo sa opát Erasmus z Leisseru rozhodol opraviť zničený kláštorný chrám vo Zwettli dal rezbárom vytvoriť úplne nový oltár. Po dokončení oltár dosahoval skoro 20 metrov. Odhadovaný čas vzniku oltára sa pohybuje medzi rokmi 1516 až 1525. Jedným z autorov bol pravdepodobne aj Ondřej Morgenstern z Českých Budějovíc.
V roku 1730 bol podľa archívnych správ považovaný za staromódny, o tri roky neskôr bol rozobratý a časť bola uložená do bočnej kaplnky Všetkých Svätých.
Potom čo v roku 1857 uhradil knieža Alojz II. z Lichtenštajnska výlohy za reštaurovanie oltára venoval ho následne do novovybudovaného kostola v Adamove. V roku 1891 sa opát kláštora vo Zwettli Stephan Rössler obrátil na kniežaťa Aloisa s prosbou o vrátenie oltára, avšak neúspešne.
V priebehu rokov bol oltár napadnutý červotočom a čiastočne reštaurovaný. V roku 1944 z obáv pred bombardovaním bol oltár rozmontovaný a uschovaný v krypte pútnického kostola vo Vranove. V roku 1947 bol z Vranova odvezený na reštaurovanie do Brna a potom sa vrátil späť do Adamova.
Roku 1970 boli z rámu oltára ukradnuté dve sochy. Neskôr boli nájdené na aukcii umeleckých predmetov v Nemecku a vrátené na oltár.
V roku 1978 oltár očistili miestni veriaci. V rokoch 2006 - 2007 bol oltár reštaurovaný a počas tohto obdobia bol vystavený na zámku v Mikulove. V roku 2010 bol vyhlásený národnou kultúrnou pamiatkou.[1]
Opis
[upraviť | upraviť zdroj]V súčasnosti je len fragmentom rozmerného neskorogotického oltárneho celku. Je tvorený vyrezávaným dreveným reliéfom umiestneným dnes v neogotickej skrini. Reliéf zobrazuje nanebovzatie Panny Márie a bol pôvodne umiestnený v oltárnej skrini hlavného oltára vo Zwettli. Ďalšie časti oltára sa nezachovali, zobrazuje ich však stará perokresba. Stratené sú otváracie oltárne krídla, rozmerný nadstavec i pôvodná predella.
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Zwettelský oltár
Externé odkazy
[upraviť | upraviť zdroj]- Oficiálna stránka
- Světelský oltár je opäť doma a čaká na návštevníkov na boskovicko.cz Archivované 2008-04-02 na Wayback Machine
- Světelský oltár bude dostupnejšia na Blanensku deníku.cz
Zdroj
[upraviť | upraviť zdroj]Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Světelský oltář na českej Wikipédii.